UWAGA!

Toczeń układowy – jak leczyć?

Dodano: Styczeń 29, 2013

Toczeń rumieniowaty układowy atakuje wiele obszarów organizmu, co jest bardzo uciążliwe dla pacjenta. Przede wszystkim jest to choroba reumatologiczna, co powoduje właśnie szerokie schorzenia. Tym sposobem dochodzi do uszkodzenia między innymi serca, nerek, układu nerwowego czy stawów.

Aby rozpoznać toczeń rumieniowaty układowy należy wykonać szereg badań. Nie rozpoznany i źle leczony toczeń układowy doprowadza do niewydolności wielu narządów. Toczeń potrafi zaatakować w każdym wieku, bez względu na płeć, chociaż znacznie częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Toczeń układowy jest chorobą bardzo uciążliwą i nie uleczalną.

Przebieg jest przewlekły, zróżnicowany. Występują okresy zaostrzeń, na przemian z okresami remisji. Udowodniono też, że u pewnych ras występuje częściej. Toczeń zajmuje skórę, prowadząc do powstania rumieni i charakterystycznego motyla na twarzy, do tego często dochodzi wyłysienie lub przerzedzenie włosów jeśli toczeń zajmie skórę głowy oraz choroby wewnętrzne.

Przeczytaj poprzedni wpis:
CHAD – choroba afektywna dwubiegunowa

To jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych znane i opisywane jest od bardzo dawna. Charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem manii, depresji...

Zamknij