Leczenie astmy oskrzelowej

Leczenie astmy oskrzelowej

Leczenie astmy oskrzelowej obejmuje stosowanie leków kontrolujących i preparatów wziewnych w postaci inhalatorów. Specjalista może włączyć też środki doustne. Ważne jest, by pacjent znał plan leczenia i wiedział, co zrobić w przypadku nasilenia objawów choroby.

Zasady współpracy pacjenta chorego na astmę i lekarza

Leczenie astmy wymaga współpracy pacjenta i lekarza. Chory powinien stosować się do zaleceń specjalisty i wiedzieć, w jaki sposób stosować leki. Bardzo ważna jest też wiedza o tym, kiedy wizyta u lekarza jest niezbędna, np. przy nasileniu choroby i co zrobić, zanim dotrze do gabinetu. Astmatyk ma prawo otrzymać informacje na temat tego, jak monitorować nasilenie choroby. Istotne jest też to, czy (i kiedy) może samodzielnie modyfikować leczenie.

Leczenie farmakologiczne astmy oskrzelowej

W leczeniu astmy oskrzelowej ważna jest regularność podawania leków. Lekarze najczęściej zapisują glikokortykosteroidy wziewne w postaci inhalatorów. Zwiększają one czynność płuc, minimalizują częstotliwość zaostrzenia choroby i objawy. Przed zastosowaniem niektórych z nich może być konieczne przepłukanie ust i gardła wodą. Ta informacja znajduje się w ulotce preparatu. Jeśli inhalator nie przynosi efektów, można skorzystać z leków zawierających budezonid, takich jak Nebbud. Oprócz środków wziewnych stosuje się też długo działające beta2- mimetyki rozkurczające oskrzela (leki kontrolujące). Mają one działanie uzupełniające w stosunku do glikokortykosteroidów w aerozolu. Połączenie tych środków jest bezpieczne i zapewnia skuteczność leczenia. Kolejnym preparatem jest ten z zawartością kromonów wziewnych. Są one jednak sporadycznie zapisywane, ponieważ mimo dobrej tolerancji przez pacjentów, mają słabe działanie przeciwzapalne. Teofilina jest związkiem, który powoduje rozszerzenie oskrzeli i zmniejsza stan zapalny. Niestety często wywołuje działania niepożądane. Występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Leki przeciwleukotrienowe to także środki podawane doustnie, które zmniejszają działanie komórek zapalnych nasilających skurcz oskrzeli. Ich działanie jest słabsze niż glikokortykosteroidów wziewnych. Ostatnim rodzajem leków stosowanych w terapii astmatyków są glikokortykosteroidy doustne. Są zalecane jedynie w leczeniu stanów ostrych, kiedy inne preparaty nie działają.

O czym powinien pamiętać każdy pacjent chory na astmę?

Bardzo ważne jest, by pacjent przyjmował leki kontrolujące zapisane przez lekarza niezależnie od tego czy zauważa objawy choroby czy też nie. Jedynie one działają bowiem na przyczynę choroby, pozostałe zwalczają jej symptomy. Przed podjęciem aktywności fizycznej lub przy zaostrzeniu choroby można przyjmować leki doraźne, które zmniejszają nasilenie dolegliwości.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 80 = 88