Skuteczność metod in vitro – jak zwiększyć sukces zapłodnienia?

Skuteczność metod in vitro – jak zwiększyć sukces zapłodnienia?

Na skuteczność metod in vitro ma wpływ wiele czynników, począwszy od wieku kobiety, jej wagi, stanu narządów płciowych, przyczyny niepłodności, jakości nasienia mężczyzny i stosowania się do zaleceń przed i po zabiegu obejmujących m.in. oszczędzający tryb życia.

Wiele czynników ma wpływ na skuteczność metod in vitro. Należą do nich przede wszystkim stan zdrowia pacjentki i indywidualne uwarunkowania. Czasami już na samym początku lekarz jest w stanie oszacować prawdopodobieństwo powodzenia określonej metody. Podchodząc do zabiegu in vitro, ważne jest pozytywne nastawienie, jednak należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż niejednokrotnie konieczne jest kilkukrotne podejście do zapłodnienia pozaustrojowego (około 2-3 razy).

 

Jak się przygotować do metody in vitro?

 

Kobieta podchodząca do in vitro musi zostać poddana właściwej stymulacji hormonalnej. Efektem jest zwiększenie ilości dojrzałych komórek jajowych. Stosowane leki hormonalne dostosowywane są do wieku pacjentki, jej stanu zdrowia i aktualnego poziomu hormonów płciowych. Dobór leków zależy również od obrazu w ultrasonografii (USG). Podczas stymulacji hormonalnej kobieta pozostaje pod stałą kontrolą lekarską. Następnie przystępuje się do pobrania komórek jajowych. W dniu pobrania komórek jajowych powinno się być na czczo, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Po transferze uzyskanych metodą in vitro zarodków, kobieta powinna zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej i prowadzić spokojny tryb życia. Powstrzymanie się od współżycia powinno trwać aż do momentu wykonania testów ciążowych. W 12. dniu wykonuje się biochemiczne badania pozwalające na potwierdzenie ciąży, a w 5. tygodniu ciąża może zostać potwierdzona poprzez wykonanie USG.

Mężczyzna przed zabiegiem powinien przez 3-5 dni powstrzymać się od współżycia aż do momentu oddania nasienia.

 

Ocena skuteczności in vitro

 

Na powodzenie metody in vitro ma wpływ wiele czynników męskich oraz żeńskich. Dlatego też w przygotowaniu do in vitro ocenia się dokładnie stan narządów rodnych, stan gospodarki hormonalnej organizmu kobiety. Prognostyczne może okazać się w pierwszym etapie badanie hormonu antymullerowskiego, czyli AMH będącego niejako wskaźnikiem poziomu rezerwy jajnikowej. Im niższe AMH, tym mniej komórek jajowych jest dostępnych do stymulacji. Ocena nasienia również pozwala na określenie zdolności plemników do zapłodnienia komórki jajowej.  Istotny jest również wywiad obejmujący tendencję do poronień, wcześniejsze powodzenia ciąży czy wiek partnerów.

 

Statystyczna, szczegółowa ocena skuteczności in vitro jest trudna, ponieważ bardzo często w przypadku niepowodzenia zabiegu, para zmienia ośrodek leczenia niepłodności. Ponadto bardzo często koszty stanowią przeszkodę dla par do szybkiego podjęcia kolejnej próby w tym samym ośrodku.

 

Co może mieć wpływ na skuteczność metody in vitro?

 

Nasienie jest podatne na wpływ powietrza atmosferycznego czy temperaturę. Dlatego też ograniczenie ekspozycji nasienia na powietrze atmosferyczne powinno być ograniczone do minimum. Bardzo ważne, by przestrzegać zaleceń pobierania materiału w klinice, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia męskich komórek rozrodczych przez czynniki zewnętrzne. Ważny jest też czas transferu przygotowanych zarodków. Im szybciej, tym lepiej. Podczas jednego zabiegu nie powinno się podawać więcej niż 2  zarodków. Większa ich ilość znacznie zwiększa ryzyko poronień, a powikłania związane z przebiegiem ciąży w przypadku przyjęcia się większej ilości niż jednego zarodka, są częstsze niż w ciąży pojedynczej.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 16 = 18