Ile kosztuje 1 kwh?

Dawno minęły czas lamp naftowych czy ręcznych młynków do kawy lub maszynek do mięsa. To tylko kilka urządzeń używanych w naszych domach wymagających obecnie energii elektrycznej. Mówiąc krótko prąd, to medium, bez którego nie możemy się obyć w codziennym życiu. Coraz więcej sprzętów znajdujących się w naszych domach wymaga zasilania energią elektryczną. Wiemy jednak, że prąd do tanich nie należy.
W naszym kraju funkcjonuje 5 sprzedawców z urzędu, są to spółki powiązane z lokalnymi Operatorami Sieci Dystrybucyjnych (OSD). Obowiązuje zatem podział terytorialny:
PGE Dystrybucja -> PGE Obrót
Tauron Dystrybucja -> Tauron Polska Energia
ENEA Operator -> Enea S.A.
Energa Operator -> Energa S.A.
innogy Operator -> innogy Polska (czyli dawne RWE)
Pamiętajmy również, że umowa ze sprzedawcą z urzędu zawierana jest na czas nieokreślony. Możemy ją wypowiedzieć w dowolnym momencie, jednak nie mamy gwarancji stałej ceny. Sprzedawcy urządowi przedkładają Prezesowi URE propozycje cen, który może je zatwierdzić lub odrzucić. Stawka za 1 kWh zależy również od obecnej sytuacji na rynku energetycznym.
Stawki urzędowe, gdzie podstawową taryfą jest G11:
PGE Obrót — cena za 1 kWh to 0,2989 zł
Tauron Polska Energia — cena za 1 kWh to 0,2983 zł
Enea S.A. – cena za 1 kWh to 0,2982 zł
Energa S.A — cena za 1 kWh to 0,2679 zł
Innogy Polska — cena za 1 kWh to 0,3397 zł
Załóżmy, że przeciętna rodzina zużywa w miesiącu 250 kWh, więc za prąd zapłaciliby:
PGE Obrót – 74,73 zł
Tauron Polska Energia – 74,58 zł
Enea S.A. – 74,55 zł
Energa S.A. – 66,98 zł
Innogy Polska – 84,93 zł
Do powyższego wyliczenia należy dodać również opłatę handlową, jeżeli występuje, oraz opłatę za dystrybucję.
Czy ceny urzędowe są takie same jak rynkowe ?
Odpowiedź jest oczywista — NIE. Weryfikując ceny na poszczególnych stronach dostawców, możemy się przekonać, że zmiana dostawcy prądu wiąże się z oszczędnościami od kilku do kilkunastu procent. Oszczędności wynoszą od kilku do kilkunastu procent w skali roku. Zaznaczyć należy, że nie wszystkie oferty rynkowe są tańsze od urzędowych. Dlaczego ? W większości przypadków dlatego, że firmy oferują nam również usługi dodatkowe np.: pomoc fachowca.
Nie chodzi nam oczywiście o namawianie Was do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Warto jednak skorzystać z wielu dostępnych porównywarek cenowych energii elektrycznej w Internecie i zweryfikować czy możemy liczyć na jakieś oszczędności. Jeżeli ktoś z Was się zdecyduje, ewentualną zmianę sprzedawcy można przeprowadzić w bardzo prosty sposób, nawet telefonicznie. Oczywiście zamiast zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej, możemy zdecydować się na podpisanie umowy na czas określony. Uzyskać możemy gwarancję stałej ceny.