Ile kosztuje 1 kwh?

Ile kosztuje 1 kwh?

 

Dawno minęły czas lamp naftowych czy ręcznych młynków do kawy lub maszynek do mięsa. To tylko kilka urządzeń używanych w naszych domach wymagających obecnie energii elektrycznej. Mówiąc krótko prąd, to medium, bez którego nie możemy się obyć w codziennym życiu. Coraz więcej sprzętów znajdujących się w naszych domach wymaga zasilania energią elektryczną. Wiemy jednak, że prąd do tanich nie należy.

 

 

W naszym kraju funkcjonuje 5 sprzedawców z urzędu, są to spółki powiązane z lokalnymi Operatorami Sieci Dystrybucyjnych (OSD). Obowiązuje zatem podział terytorialny:

 

PGE Dystrybucja -> PGE Obrót

Tauron Dystrybucja -> Tauron Polska Energia

ENEA Operator -> Enea S.A.

Energa Operator -> Energa S.A.

innogy Operator -> innogy Polska (czyli dawne RWE)

 

Pamiętajmy również, że umowa ze sprzedawcą z urzędu zawierana jest na czas nieokreślony. Możemy ją wypowiedzieć w dowolnym momencie, jednak nie mamy gwarancji stałej ceny. Sprzedawcy urządowi przedkładają Prezesowi URE propozycje cen, który może je zatwierdzić lub odrzucić. Stawka za 1 kWh zależy również od obecnej sytuacji na rynku energetycznym.

 

Stawki urzędowe, gdzie podstawową taryfą jest G11:

 

PGE Obrót — cena za 1 kWh to 0,2989 zł

Tauron Polska Energia — cena za 1 kWh to 0,2983 zł

Enea S.A. – cena za 1 kWh to 0,2982 zł

Energa S.A — cena za 1 kWh to 0,2679 zł

Innogy Polska — cena za 1 kWh to 0,3397 zł

 

Załóżmy, że przeciętna rodzina zużywa w miesiącu 250 kWh, więc za prąd zapłaciliby:

 

PGE Obrót – 74,73 zł

Tauron Polska Energia – 74,58 zł

Enea S.A. – 74,55 zł

Energa S.A. – 66,98 zł

Innogy Polska – 84,93 zł

Do powyższego wyliczenia należy dodać również opłatę handlową, jeżeli występuje, oraz opłatę za dystrybucję.

 

Czy ceny urzędowe są takie same jak rynkowe ?

 

Odpowiedź jest oczywista — NIE. Weryfikując ceny na poszczególnych stronach dostawców, możemy się przekonać, że zmiana dostawcy prądu wiąże się z oszczędnościami od kilku do kilkunastu procent. Oszczędności wynoszą od kilku do kilkunastu procent w skali roku. Zaznaczyć należy, że nie wszystkie oferty rynkowe są tańsze od urzędowych. Dlaczego ? W większości przypadków dlatego, że firmy oferują nam również usługi dodatkowe np.: pomoc fachowca.

 

Nie chodzi nam oczywiście o namawianie Was do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Warto jednak skorzystać z wielu dostępnych porównywarek cenowych energii elektrycznej w Internecie i zweryfikować czy możemy liczyć na jakieś oszczędności. Jeżeli ktoś z Was się zdecyduje, ewentualną zmianę sprzedawcy można przeprowadzić w bardzo prosty sposób, nawet telefonicznie. Oczywiście zamiast zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej, możemy zdecydować się na podpisanie umowy na czas określony. Uzyskać możemy gwarancję stałej ceny.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 88 = 95