Ile kosztuje 1 kwh?

Ile kosztuje 1 kwh?

 

Dawno minęły czas lamp naftowych czy ręcznych młynków do kawy lub maszynek do mięsa. To tylko kilka urządzeń używanych w naszych domach wymagających obecnie energii elektrycznej. Mówiąc krótko prąd, to medium, bez którego nie możemy się obyć w codziennym życiu. Coraz więcej sprzętów znajdujących się w naszych domach wymaga zasilania energią elektryczną. Wiemy jednak, że prąd do tanich nie należy.

 

 

W naszym kraju funkcjonuje 5 sprzedawców z urzędu, są to spółki powiązane z lokalnymi Operatorami Sieci Dystrybucyjnych (OSD). Obowiązuje zatem podział terytorialny:

 

PGE Dystrybucja -> PGE Obrót

Tauron Dystrybucja -> Tauron Polska Energia

ENEA Operator -> Enea S.A.

Energa Operator -> Energa S.A.

innogy Operator -> innogy Polska (czyli dawne RWE)

 

Pamiętajmy również, że umowa ze sprzedawcą z urzędu zawierana jest na czas nieokreślony. Możemy ją wypowiedzieć w dowolnym momencie, jednak nie mamy gwarancji stałej ceny. Sprzedawcy urządowi przedkładają Prezesowi URE propozycje cen, który może je zatwierdzić lub odrzucić. Stawka za 1 kWh zależy również od obecnej sytuacji na rynku energetycznym.

 

Stawki urzędowe, gdzie podstawową taryfą jest G11:

 

PGE Obrót — cena za 1 kWh to 0,2989 zł

Tauron Polska Energia — cena za 1 kWh to 0,2983 zł

Enea S.A. – cena za 1 kWh to 0,2982 zł

Energa S.A — cena za 1 kWh to 0,2679 zł

Innogy Polska — cena za 1 kWh to 0,3397 zł

 

Załóżmy, że przeciętna rodzina zużywa w miesiącu 250 kWh, więc za prąd zapłaciliby:

 

PGE Obrót – 74,73 zł

Tauron Polska Energia – 74,58 zł

Enea S.A. – 74,55 zł

Energa S.A. – 66,98 zł

Innogy Polska – 84,93 zł

Do powyższego wyliczenia należy dodać również opłatę handlową, jeżeli występuje, oraz opłatę za dystrybucję.

 

Czy ceny urzędowe są takie same jak rynkowe ?

 

Odpowiedź jest oczywista — NIE. Weryfikując ceny na poszczególnych stronach dostawców, możemy się przekonać, że zmiana dostawcy prądu wiąże się z oszczędnościami od kilku do kilkunastu procent. Oszczędności wynoszą od kilku do kilkunastu procent w skali roku. Zaznaczyć należy, że nie wszystkie oferty rynkowe są tańsze od urzędowych. Dlaczego ? W większości przypadków dlatego, że firmy oferują nam również usługi dodatkowe np.: pomoc fachowca.

 

Nie chodzi nam oczywiście o namawianie Was do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Warto jednak skorzystać z wielu dostępnych porównywarek cenowych energii elektrycznej w Internecie i zweryfikować czy możemy liczyć na jakieś oszczędności. Jeżeli ktoś z Was się zdecyduje, ewentualną zmianę sprzedawcy można przeprowadzić w bardzo prosty sposób, nawet telefonicznie. Oczywiście zamiast zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej, możemy zdecydować się na podpisanie umowy na czas określony. Uzyskać możemy gwarancję stałej ceny.

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 85 = 89