Gołoledź

Gołoledź

Gołoledź to cienka warstwa lodu pokrywająca drogi. Powstaje gdy krople deszczu spadają na drogę i rozpływają się a temperatura musi być poniżej zera. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja ,drogi są wtedy bardzo śliskie i w łatwy sposób można wpaść w poślizg i mieć wypadek samochodowy.

Dla użytkowników dróg i chodników jest to spore utrudnienie ponieważ w łatwy sposób może dojść do wypadku, ruch na drogach jest ograniczony trzeba stosować odpowiednią prędkość do zaistniałej sytuacji. Taki lod możemy posypać solą, jak każdy wie sól roztapia lód. Wypadki samochodowe na gołoledź występują 4 razy częściej niż na mokrej drodze i dwa razy częściej niż na ośnieżonej drodze. Jest to zjawisko szybkiego zamrażania, deszcz który spada potrafi zamarznąć w ciągu kilkunastu sekund. Warstwa lodu która pokrywa nie tylko drogi lecz deszcz również może zamarznąć na zewnętrznej części okna. Gołoledź na zdecydowanie najniebezpieczniejsze zjawiska występujących w okresie zimowym nawet śnieg nie jest tak niebezpieczny jak gołoledź. Najtrudniejsza rzeczą jest zobaczyć gołoledź z daleka jest praktycznie niezauważalna , najwidoczniejsza jest rano gdy promienie słoneczne odbijają się od drogi. Na gołoledź łatwo się przygotować jeśli znamy miejsce występowania , lecz nawet najlepsze zimowe opony nie uchronią nas od poślizgu.

Jazda jedno śladami jest praktycznie niemożliwa w takich warunkach najbardziej sprawdzają się auta o napędzie Quattro wtedy mamy większe szanse , że wpadnie w poślizg i nasze auto wyratuje siebie i nas. Jazda w dłuższe trasy jest bardzo ciężka , kierowcy autobusów którzy wożą ludzi do pracy lub dzieci do szkoły mają utrudniona zadanie. Jestem strasznie niewygodne i wymaga dużo cierpliwości oraz dużo umiejętności. Dla kierowców autobusów jest to bardzo odpowiedzialne zadanie. Także przy takich przykrych sytuacjach kierowcy drog powinni zadbać o bezpieczeństwo na drogach musi skupić się na pełnej kontroli pojazdów oraz być przygotowanym na najmniejszy poślizg. Nie ma głównej recepty na poruszanie się po drogach po gołoledzi. W najbardziej ekstremalnych warunkach auto poruszają się z prędkością nawet 5 kilometrów na godzinę.



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 88 = 97