Astygmatyzm – najważniejsze informacje dotyczące wady wzroku

Astygmatyzm – najważniejsze informacje dotyczące wady wzroku

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku u ludzi, niezależnie od płci czy wieku. Astygmatycy cierpią na gorsze widzenie, zarówno z bliskich odległości, jak i z daleka. Do korekcji wady wzroku stosuje się tradycyjne okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe, a u osób dorosłych – zabieg laserowy na oczy.

 

Astygmatyzm – na czym polega wada wzroku

 

Niezborność, czyli astygmatyzm, to wada wzroku, która w większości przypadków dotyczy nieprawidłowego kształtu rogówki. O ile w zdrowym oku jest ona idealnie okrągła, o tyle u astygmatyków przypomina kształtem piłkę do rugby. Zniekształcenie narządu powoduje, że dostające się do wnętrza oka promienie świetlne, zamiast ogniskować się w konkretnym punkcie, tworzą linię. Efektem tego jest rozmyte i zamglone widzenie, zarówno z bliska, jak i z daleka. Przyczyną astygmatyzmu najczęściej są różnego rodzaju zwyrodnienia czy urazy, a także wady anatomiczne, takie jak: stożek rogówki.

 

Astygmatyzm – objawy

 

Charakterystycznym objawem niezborności jest niewyraźne widzenie z różnych odległości i częste problemy w orientacji przestrzennej. Astygmatycy nie są w stanie zobaczyć jednocześnie linii poziomych i pionowych, dlatego aby określić czy u danej osoby rozwija się wada wzroku, stosuje się test lustra astygmatycznego. Jest to rysunek, na który składa się kilkadziesiąt linii, ułożonych pod różnym kątem na kształt koła. Niezborność podejrzewa się u osób, które zamiast widzenia identycznych linii, niektóre z nich postrzegają jako grubsze, cieńsze, jaśniejsze lub ciemniejsze. Objawy astygmatyzmu u dzieci to zwykle niechęć do nauki czy szybkie męczenie się wzroku podczas czytania lub grania na komputerze. Wada wzroku może powodować również bóle głowy, częste mruganie, pieczenie czy łzawienie oczu.

 

Astygmatyzm – leczenie

 

Astygmatyzm to wada wzroku, którą można skutecznie korygować za pomocą tradycyjnych okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. Do leczenia niezborności stosuje się soczewki toryczne, nazywane również cylindrycznymi. To wygodna metoda korekcji, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie bądź które chcą na stałe zrezygnować z noszenia okularów. Wadę można również leczyć za pomocą interwencji chirurgicznej. Laserowa korekcja wzroku może być jednak wykonana u osób dorosłych, które ukończyły przynajmniej 20 lat. Zabieg polega na nacięciu rogówki laserem i wymodelowaniu jej w odpowiedni sposób, tak aby przywrócić ostrość widzenia, bez konieczności zakładania szkieł korekcyjnych.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − 6 =