Czym charakteryzuje się stomatologia holistyczna?

Czym charakteryzuje się stomatologia holistyczna?

Czym jest holizm?

Holizm to pojęcia filozoficzne, według którego wszelkie zjawiska tworzą jedną całość, a więc mają na siebie bezpośredni wpływ. W podobny sposób patrzy się na organizm człowieka. Ciało składa się z różnych części połączonych ze sobą. Bardzo często ból jednego narządu jest spowodowany zaburzeniami innego i to również na nim powinny skoncentrować się działania lecznicze i profilaktyczne. Holistyczne podejście jest bardzo pożądane w dzisiejszej medycynie. Specjalistów, którzy postrzegają człowieka jako całość, można znaleźć na stronie https://ktociewyleczy.pl/.

Stomatologia holistyczna

Coraz popularniejsza staje się także stomatologia holistyczna. Dentyści nie skupiają się wyłącznie na schorzeniach zębów. W ich praktyce bardzo ważne jest znalezienie przyczyny zaburzeń w ogólnym stanie organizmu oraz przewidzenie, jak choroba zębów wpłynęła na funkcjonowanie innych narządów.

 

Często dzieje się tak, że ubytki szkliwa są spowodowane niedoborami substancji odżywczych, witamin i pierwiastków. Jednocześnie choroby zębów mogą wywoływać stany zapalne w innych częściach ciała (np. powikłaniem próchnicy są: zapalenie nerek, cukrzyca lub zaburzenia pracy serca). Dlatego samo leczenie jamy ustnej nie wystarczy. Konieczne jest podjęcie szerszych działań.

Czym zajmuje się stomatologia holistyczna?

Działania lecznicze podejmowane przez stomatologów holistycznych nie różnią się od standardowych metod. W razie konieczności wykonuje się leczenie kanałowe, ekstrakcję zęba, wypełnienie ubytków lub uzupełnienie protetyczne. Z tą różnicą, że stomatolog holistyczny:

  • zwraca szczególną uwagę na styl życia pacjenta i jego wpływ na zdrowie jamy ustnej;
  • szuka związku między chorobami ogólnoustrojowymi a stanem uzębienia;
  • stosuje nie tylko leczenie konkretnego problemu, ale także jego możliwych przyczyn (np. zleca naukę technik relaksacyjnych osobom z bruksizmem w celu wyeliminowania stresu, który jest przyczyną problemu);
  • diagnozuje niedobory witamin i substancji odżywczych;
  • na podstawie zmian w jamie ustnej diagnozuje choroby ogólnoustrojowe.

 

Stomatolodzy holistyczni specjalizują się również w usuwaniu uzupełnień ubytków, które zostały wykonane z substancji szkodliwych dla organizmu, głównie amalgamatu. Zastępują je innym materiałem.

 

Coraz częściej rezygnuje się także z wykonywania wycisków szczęki z użyciem masy wyciskowej. Diagnostyka odbywa się przy pomocy skanera 3D, który umożliwia przeprowadzenie komputerowej symulacji. Dzięki temu możliwe jest bardziej precyzyjne rozpoznanie nieprawidłowości, nawet tych z pozoru niewielkich. Stomatologia holistyczna leczy cały organizm, a nie tylko jamę ustną.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

75 + = 84