Usuwanie ósemek – jak przebiega zabieg i kiedy jest niezbędny?

Usuwanie ósemek – jak przebiega zabieg i kiedy jest niezbędny?

Usuwanie ósemek to jeden z częstych zabiegów stomatologicznych. Nie zawsze jest jednak niezbędny.

Kiedy i dlaczego usunięcie ósemki jest konieczne?

Ósemki to trzecie zęby trzonowe popularnie nazywane zębami mądrości. Dawniej usuwanie ósemek doradzano pacjentom bardzo często, niezależnie od ich stanu. Obecnie jednak taki zabieg traktuje się raczej jako ostateczność i zaleca się go jedynie, gdy wszystkie pozostałe metody leczenia zęba zawiodą.

W pierwszej kolejności dentysta rozważa możliwość borowania ubytku lub leczenia kanałowego ósemki. Jeśli jednak nie ma do niego właściwego dojścia bądź kanały są mocno przebudowane, zaleca ekstrakcję zęba. Najczęstszym wskazaniem do usunięcia ósemki jest jednak brak miejsca na jej prawidłowy rozwój. Wówczas ząb wyżyna się tylko częściowo, co bywa przyczyną wad zgryzu. Problem dotyczy również szczotkowania – konsekwencją tego, że nie sposób doczyścić krzywo rosnącej ósemki, jest rozwijająca się w niej próchnica.

Jak wygląda usuwanie ósemki?

Sposób usunięcia zęba mądrości wybiera lekarz po zapoznaniu się z jego obrazem radiologicznym oraz klinicznym. Jeśli ząb leży prawidłowo, stomatolog wykorzystuje do jego wyrwania kleszcze i specjalną dźwignię. W przypadku, gdy trudno ustalić ułożenie korzenia zęba lub ósemka nie wyrżnęła się w całości, pacjent musi udać się do lekarza posiadającego specjalizację z chirurgii stomatologicznej bądź szczękowo-twarzowej.

W bardziej skomplikowanych przypadkach wykonuje się dłutowanie zęba polegające na usunięciu go przy użyciu specjalnych narzędzi (maszynowych lub ręcznych). Za ich pomocą odsłania się dziąsło i fragment kości, gdzie zakotwiczył się ząb. Ósemkę nierzadko poddaje się rozdrobnieniu na mniejsze części, by umożliwić jej całkowite usunięcie. Na koniec lekarz bardzo dokładnie sprawdza zębodół, by upewnić się, że nie pozostawił w nim żadnego ukruszonego fragmentu zęba. Dopiero później dziąsło zostaje zszyte. Zdjęcia szwów, o czym zostaje poinformowany pacjent po zabiegu, powinno się dokonać mniej więcej tydzień po ich założeniu.

Wskazania pozabiegowe

Większość osób kojarzy ekstrakcję ósemek z trudnym do zniesienia bólem. Sam zabieg zostaje przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym odpowiednio dostosowanym do potrzeb pacjenta lub, w niektórych klinikach, w znieczuleniu ogólnym na życzenie zainteresowanego. Dzięki temu sama procedura jest bezbolesna. Dopiero gdy po kilku godzinach znieczulenie przestanie działać, można odczuwać ból spowodowany naruszeniem tkanek.

Pacjent po wyrwaniu zęba powinien przez dobę powstrzymać się od picia gorących napojów i spożywania gorących posiłków, picia alkoholu i palenia papierosów. Nie powinien także płukać w tym czasie jamy ustnej. Przez kilka dni należy spożywać wyłącznie miękki pokarm, jednocześnie uważając, by nie dostał się do rany. Postępowanie zgodnie z instrukcjami lekarza zmniejsza ryzyko powikłań.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 66 = 72