Licówki – po co i kiedy je stosować?

Licówki – po co i kiedy je stosować?

Licówki mają za zadanie poprawiać wygląd naturalnych zębów. Stosuje się je w przypadku rozmaitych defektów estetycznych.

Czym są licówki?

Licówki to po prostu bardzo cienkie płatki porcelany, które dentysta przytwierdza do odpowiednio przygotowanych zębów. Przykleja się je od przodu, od strony policzkowej bądź wargowej. Głównym zadaniem licówki jest poprawa wyglądu zęba – pełni ona zatem funkcję estetyczną. Cechy porcelany, takie jak barwa zbliżona do naturalnego szkliwa oraz połysk, sprawiają, że płatki nie wyróżniają się na tle reszty uzębienia. Wykorzystywane obecnie licówki mogą stanowić alternatywę dla uzupełnień metalowo-ceramicznych oraz koron pełnoceramicznych.

Kiedy można zdecydować się na licówki?

Pacjenci decydują się na licówki z bardzo różnych powodów. Stosując je, można zamaskować przebarwienie szkliwa w koronie zęba. Często pojawia się ono z powodu martwicy czy przyjmowania niektórych leków w okresie dzieciństwa. Przyczyną występowania niejednolitego koloru może być także fluoroza lub wada rozwojowa szkliwa. Licówki przydadzą się też do poprawy kształtu zęba, gdy jest on za długi, krzywy bądź uszczerbiony (brzeg zęba bardzo łatwo uszkodzić, np. w trakcie niegroźnego wypadku). Chropowata krawędź zęba nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może też powodować skaleczenia języka lub dziąsła.

Licówki jako znacznie bardziej estetyczne rozwiązanie mogą zastąpić tradycyjne kompozytowe wypełnienie wtedy, gdy dojdzie do złamania brzegu siecznego jednego z przednich zębów. Co więcej, okazują się one trwalsze od wypełnienia, które na skutek ogromnych sił, jakie działają w takim miejscu, może łatwo ulec wykruszeniu. Mogą także służyć do zamaskowania diastemy, czyli niepożądanej przerwy między zębami. Przy ich pomocy udaje się ją zmniejszyć, a nawet zupełnie zamknąć.

Nie wszyscy pacjenci mogą jednak skorzystać z tego rozwiązania. Nie zakłada się licówek osobom, które mają wady zgryzu, a także tym, którzy zgrzytają zębami. W tym drugim przypadku założenie porcelanowego płatka nie miałoby sensu, ponieważ uległby on szybkiemu starciu. Nie są zalecane także w przypadku zębów z wielokrotnymi wypełnieniami, chorobami przyzębia bądź niewyleczoną próchnicą.

Jak przebiega zabieg zakładania licówki?

Zwykle cała procedura zakładania licówki zajmuje stomatologowi dwie wizyty. Na pierwszej szlifuje on powierzchnię licową zęba w obrębie szkliwa. Pacjent nie odczuwa wówczas żadnego dyskomfortu. Następnie lekarz pobiera wycisk, który ma być dokładnym odwzorowaniem oszlifowanego zęba. Kolejnym krokiem jest wybór odcienia porcelany, by ten był jak najbardziej zbliżony do szkliwa pacjenta. Na kolejnym etapie stomatolog wykonuje licówkę tymczasową i odsyła pacjenta do domu. Po tygodniu musi on pojawić się ponownie w gabinecie, by dentysta mógł przymierzyć właściwą licówkę. Gdy osoba poddawana zabiegowi zaakceptuje efekt, licówka zostaje przytwierdzona na stałe.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 28 = 38