Leczenie ortodontyczne – wskazania, przebieg, metody

Leczenie ortodontyczne – wskazania, przebieg, metody

Leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Do ortodonty może zgłosić się osoba w każdym wieku, która zmaga się z nabytą lub wrodzoną wadą zgryzu. W Polsce leczenie ortodontyczne jest częściowo refundowane.

Co to jest ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, a także korygowaniem wszelkich nieprawidłowości zębowych, zaburzeń żucia i wad szczękowo-twarzowych. Celem terapii jest nie tylko poprawa wyglądu, ale także zapobieganie różnego rodzaju powikłaniom.

 

W Polsce leczenie wad zgryzu jest częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z bezpłatnych wizyt mogą korzystać dzieci do 13 roku życia. Metody i czas trwania terapii dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta.

Wskazania do leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u osób w każdym wieku, jednak zdecydowanie łatwiej przebiega ono u dzieci, ponieważ proces rozwoju szwów kostnych i stawów nie został u nich jeszcze zakończony. Ponadto im wcześniej wykryta wada, tym lepsze efekty można osiągnąć. 

 

Do poradni ortodontycznej powinny zgłosić się osoby, które mają:

 • widoczną wadę zgryzu (np. tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty),
 • nieprawidłowo uszeregowane zęby,
 • widoczną asymetrię rysów twarzy,
 • asymetryczny uśmiech,
 • odstępy między zębami,
 • zatrzymane bądź obrócone zęby,
 • wady wymowy.

 

Leczenie ortodontyczne jest zalecane także dzieciom, które oddychają wyłącznie przez usta lub przedwcześnie utraciły zęby mleczne. Niekiedy korekta jest potrzebna u osób przygotowujących się do uzupełnienia protetycznego.

Przebieg leczenia ortodontycznego

W każdym przypadku leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od konsultacji, podczas której specjalista ocenia stan zębów, symetrię twarzy, wyniki badań obrazowych oraz pobiera wyciski szczęki i żuchwy konieczne do wykonania modelu diagnostycznego. Na kolejnej wizycie pacjentowi przedstawiany jest plan leczenia, czas jego trwania oraz metody.

W trakcie leczenia pacjent systematycznie zgłasza się na wizyty kontrolne i przestrzega zaleceń lekarza. Po osiągnięciu oczekiwanego efektu następuje etap retencji, czyli utrwalenia korekty wady zgryzu. Jest to równie ważny element terapii, ponieważ zęby mają tendencję do wracania na pierwotne miejsce.

 

Niekiedy przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego pacjent musi w pierwszej kolejności wyleczyć inne schorzenia stomatologiczne – uzupełnić ubytki, wyeliminować próchnicę lub stany zapalne dziąseł oraz usunąć płytkę bakteryjną z powierzchni zębów. Jest to konieczne, aby cały proces terapii wad zgryzu przebiegał prawidłowo.

Metody leczenia ortodontycznego

W leczeniu ortodontyczny stosuje się:

 • aparaty ruchome (zakładane na kilka godzin),
 • stałe aparaty ortodontyczne,
 • mioterapię (zestaw ćwiczeń mięśni twarzy),
 • ortotropię (zmianę postawy żuchwy i języka).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 1 = 5