Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem stanów zapalnych miazgi zębów oraz tkanek okołowierzchołkowych. Stomatolog, który chce zostać endodontą, musi ukończyć specjalizację zakończoną państwowym egzaminem testowym.

Jak zostać endodontą?

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych zęba. Żeby zostać endodontą, trzeba ukończyć specjalizację i zdać pozytywnie egzamin państwowy. Stomatolodzy chcący dalej się kształcić powinni poszukać kursów w miejscu swojego zamieszkania, ponieważ takie specjalizacje jak endodoncja Warszawa i inne duże miasta mają w wielu medycznych placówkach oświatowych. Stomatolog, który ukończył specjalizację, może podjąć zatrudnienie w klinice dentystycznej lub otworzyć własny gabinet.

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Leczenie endodontyczne jest konieczne, gdy:

  • pacjent potrzebuje protezy, a jego zęby nie są wyleczone;
  • jest podejrzenie złamań zębów lub innych uszkodzeń powstałych na skutek urazów mechanicznych;
  • u pacjenta pojawią się zgorzele, które wymagają podania antybiotyków;
  • stwierdzone zostaną ubytki próchnicowe;
  • rozpoznane są stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych.

 

Endodonta jest niezbędny także wtedy, gdy zęby pacjenta wymagają leczenia kanałowego lub było ono przeprowadzone nieprawidłowo i pojawiła się ponowna infekcja na skutek niedokładnego wypełnienia kanałów.

Przebieg leczenia endodontycznego

Przebieg i czas trwania leczenia endodontycznego są uwarunkowane ilością zębów wymagających naprawy. Jeśli u pacjenta konieczne jest leczenie kanałowe, może być rozłożone nawet na kilka wizyt. Czasami niezbędna jest również antybiotykoterapia, która znacznie opóźnia czas podjęcia terapii.

 

Leczenie kanałowe jest bolesne, dlatego w trosce o komfort pacjenta przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. Polega ono na:

  • otwarciu komory zęba i usunięciu zalegającej w niej miazgi;
  • opracowaniu kanałów – oczyszczenie pojedynczego lub wielu kanałów odbywa się w kilku etapach. Początkowo usuwa się z nich resztki miazgi, następnie płucze obficie podchlorynem sodu. Czynność musi być wykonana bardzo precyzyjnie, żeby zminimalizować ryzyko ponownej infekcji;
  • osuszeniu kanałów;
  • starannym wypełnieniu kanałów – puste kanały wypełnia się szczelnie gutaperką – materiałem stomatologicznym podobnym do kauczuku naturalnego. Jest on biologicznie obojętny, więc można go stosować nawet u alergików;
  • wypełnieniu zęba materiałem kompozytowym lub kompomerowym.

 

Leczenie endodontyczne można przeprowadzać przy pomocy mikroskopu. Stomatolog ma wtedy szansę na dokładne obejrzenie wnętrza zęba w powiększeniu. Jest ono droższe, niż tradycyjny zabieg, ale minimalizuje ryzyko niepowodzenia terapii. Koszt takiego leczenia waha się między 300 a 1000 złotych, w zależności od ilości wypełnionych kanałów. W niektórych placówkach stomatologicznych leczenie kanałowe jest częściowo refundowane.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 2