Dawstwo komórek jajowych. Jak zostać dawczynią?

Jedną z przyczyn niepłodności, która stoi po stronie kobiety, jest brak komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia. Zdarza się to z różnych powodów. Jedyną szansą na zajście w ciążę w tym przypadku jest skorzystanie z komórki jajowej innej kobiety. Kliniki leczenia niepłodności w Polsce dysponują bankami komórek jajowych.

Każda kobieta rodzi się z gotowym zestawem komórek jajowych, które uwalniane są co miesiąc od momentu okresu dojrzewania do menopauzy. Przeciętnie jest ich około 400-500 w ciągu całego życia. Niektóre kobiety mają ich mniej lub nie spełniają one swojej funkcji, dlatego nie mogą zajść w ciążę. Przekazanie swoich żeńskich gamet jest formą pomocy takim kobietom, przez co mogą one posiadać dziecko.

Dawstwo komórek jajowych – procedura

Jeśli zdrowa kobieta chciałaby pomóc innym parom i zastanawia się nad tym jak zostać dawcą komórek jajowych, wystarczy dokładnie zapoznać się z procedurą. Dawstwo komórek jajowych jest świadomym i dobrowolnym przekazaniem swoich żeńskich komórek rozrodczych na rzecz niepłodnych par, w których kobieta nie posiada własnych gamet, zdolnych do poczęcia. Umożliwia im to zajście w ciążę poprzez zapłodnienie in vitro.

Pobranie komórek jajowych jest bezbolesne, przeprowadzane w znieczuleniu, i nie wymaga pozostawania w szpitalu. Ryzyko powstania powikłań (np. krwiaków) jest minimalne. Bycie dawczynią nie wpływa też na płodność i nie utrudnia zajścia w kolejną ciążę.

Kto może zostać dawcą komórek jajowych?

Dawczynią komórek jajowych może zostać w pełni zdrowa kobieta w wieku 18-34 lat, która urodziła przynajmniej jedno dziecko. Warunki medyczne i psychologiczne, które musi spełnić są rygorystyczne i określone przez polskie prawo. Proces oddania komórek rozrodczych obejmuje kilka wizyt w klinice leczenia niepłodności. Na pierwszej z nich przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski oraz badanie ginekologiczne, a także testy w kierunku chorób genetycznych, wirusowych i wenerycznych. Jeżeli wyniki są prawidłowe, dawczyni rozpoczyna kurację hormonalną, która ma na celu stymulację jajników. Ostatnim etapem jest pobranie jajeczek i przechowywanie ich w banku należącym do danej kliniki leczenia niepłodności.

Swoimi gametami może podzielić się także kobieta, u której przeprowadzany jest zabieg zapłodnienia in vitro i posiada ona kilka zdrowych komórek jajowych. Istotą dawstwa komórek jajowych jest anonimowość.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 4 =