Chroniczne zmęczenie – jak sobie z nim poradzić?

Chroniczne zmęczenie – jak sobie z nim poradzić?

Czym jest chroniczne zmęczenie?

Chroniczne zmęczenie (zespół chronicznego zmęczenia) jest chorobą, która dotyka 0,4% populacji, jednak według niektórych danych odsetek ten wynosi nawet 8%. Zdecydowanie częściej rozpoznaje się je u kobiet. Może wystąpić w każdym wieku, także u dzieci. Przyczyny schorzenia nie zostały do końca poznane. Prawdopodobnie wiążą się one z zaburzeniami przysadki mózgowej i podwzgórza, niedoborem substancji odżywczych lub infekcją wirusową.

 

Chroniczne zmęczenie wymaga leczenia. Listę specjalistów, którzy zajmują się jego terapią, można znaleźć na stronie https://ktociewyleczy.pl/. Choroba znacznie zaburza codzienną aktywność i funkcjonowanie, jest przyczyną pogorszenia jakości życia. W ciężkich przypadkach prowadzi do głębokiej niepełnosprawności.

 

Zespół chronicznego zmęczenia często współwystępuje z depresją, chorobą Hashimoto, chronicznym bólem, migreną, zespołem jelita drażliwego, alergiami oraz zespołem suchego oka. Na chroniczne zmęczenie zapadają głównie osoby młode, aktywne, ambitne, żyjące w dużym napięciu i dążące do perfekcji.

Objawy chronicznego zmęczenia

Charakterystyczne objawy chronicznego zmęczenia to przede wszystkim brak energii, uczucie nienaturalnego wyczerpania po wysiłku fizycznym lub psychicznym, złe samopoczucie oraz niechęć do podejmowania aktywności. Ponadto mogą występować takie objawy, jak:

  • zaburzenia koncentracji i uwagi,
  • osłabienie pamięci,
  • bóle mięśni i stawów,
  • bóle głowy,
  • pogorszenie jakości snu.

 

Do mniej charakterystycznych objawów zespołu chronicznego zmęczenia należą ból gardła i tkliwość węzłów chłonnych. Chorobę rozpoznaje się, jeżeli dolegliwości utrzymują się przez minimum 6 miesięcy.

Jak rozpoznać chroniczne zmęczenie?

Osoba, która zauważa u siebie objawy chronicznego zmęczenia, powinna udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista zleca dodatkowe badania, których celem jest wykluczenie innych przyczyn występujących dolegliwości. Rozpoznanie opiera się na tzw. kryteriach Fukudy. Według nich poza utrzymującym się zmęczeniem muszą wystąpić jeszcze 4 objawy dodatkowe.

Leczenie chronicznego zmęczenia

Leczenie chronicznego zmęczenia jest dopasowywane indywidualnie do każdego przypadku. Terapia obejmuje metody farmakologiczne i niefarmakologiczne. Leki to głównie środki przeciwdepresyjne, przeciwzapalne, uspokajające oraz suplementy diety. Ważne jest także odpowiednie leczenie towarzyszących chorób przewlekłych.

 

Do metod niefarmakologicznych zalicza się psychoterapię, bioenergoterapię oraz wszystkie dostępne techniki, które pomogą w redukcji stresu. Bardzo pomocna jest zmiana stylu życia, a zwłaszcza włączenie do planu dnia aktywności fizycznej. Specjaliści proponują także wzmocnienie układu odpornościowego.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

56 − 48 =