Zapalenie gardła – najczęstsze przyczyny i domowe sposoby leczenia

Zapalenie gardła – najczęstsze przyczyny i domowe sposoby leczenia

Angina, a dokładnie ostre zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła jest chorobą zakaźną wywoływaną przez paciorkowce. Patogeny te są jedną z częstszych przyczyn zapalenia gardła. Choroba objawia się silnym bólem gardła, białym nalotem na migdałkach, gorączką i ogólnym osłabieniem.

Zapalenie gardła może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Objawami towarzyszącymi chorobie są m.in. ból gardła oraz trudności w przełykaniu. Zapalenie gardła poddaje się leczeniu farmakologicznemu, ale także walkę z chorobą można wspomagać domowymi sposobami.

Jakie są przyczyny zapalenia gardła?

Najczęstszymi przyczynami zapalenia gardła są infekcje wywołane przez wirusy oraz bakterie, zwłaszcza paciorkowce. Jedną z chorób rozwijających się wskutek zaatakowania organizmu przez paciorkowce jest angina, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – drobnoustroje chorobotwórcze rozprzestrzeniają się w wyniku kichania lub kasłania osoby chorej, ale również przez kontakt bezpośredni z chorym, np. poprzez picie z jednej butelki, jedzenie wspólnymi sztućcami. Objawy zapalenia gardła są zależne od patogenu będącego przyczyną infekcji. Podstawowymi symptomami towarzyszącymi chorobie są: zaczerwienienie i ból gardła, trudności z przełykaniem, suchość w jamie ustnej, uczucie drapania w gardle, chrypka i ogólne osłabienie organizmu.

Rodzaje zapalenia gardła

Zapalenie gardła w zależności od przyczyny oraz objawów towarzyszących infekcji można podzielić na kilka rodzajów. Jednym z nich jest paciorkowcowe zapalenia gardła, czyli angina (ostre zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła). Jest to choroba zakaźna leczona za pomocą antybiotykoterapii. Pierwszym objawem anginy jest silny ból gardła znacznie utrudniający przełykanie, a niekiedy promieniujący do uszu. U osoby chorej występuje również gorączka, dreszcze i ogólne złe samopoczucie. Charakterystycznym symptomem są także powiększone węzły chłonne – szyjne i podżuchwowe. Przy anginie błona śluzowa gardła jest wyraźnie zaczerwieniona, a na migdałkach pojawiają się czopy ropne w postaci białego nalotu. Nie zastosowanie odpowiedniego leczenia anginy może doprowadzić do rozwoju powikłań, takich jak: zapalenie ucha środkowego, zatok, węzłów chłonnych szyi, a nawet płuc i nerek. Innymi rodzajami zapalenia gardła są m.in.:

  • ostre wirusowe zapalenie gardła – najczęściej wywoływane przez rinowirusy, adenowirusy lub enterowirusy w okresie jesienno-zimowym; typowymi objawami są: uczucie drapania i pieczenia w gardle, zaczerwienienie, ból, obrzęk gardła;
  • opryszczkowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i gardła – najczęściej występuje u dzieci i objawia się: gorączką, osłabieniem, bólem gardła, nieprzyjemnym zapachem z ust;
  • przewlekłe zapalenie gardła – chorobę diagnozuje się, gdy stan zapalny gardła i towarzyszące mu objawy utrzymują się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy; ten rodzaj zapalenia gardła może być spowodowany chorobami płuc, ciągłymi podrażnieniami błony śluzowej gardła (np. dymem papierosowym, zanieczyszczonym powietrzem, suchym powietrzem w klimatyzowanych pomieszczeniach).

Domowe sposoby na zapalenie gardła

Zapalenie gardła wywołane przez bakterie jest leczone poprzez zastosowanie odpowiedniego antybiotyku. Infekcje o podłożu bakteryjnym nie poddają się jednak antybiotykoterapii. Objawy występujące przy zapaleniu gardła można łagodzić stosując domowe sposoby leczenia, które są skuteczne zarówno przy infekcji bakteryjnej, jak też wirusowej. W leczeniu zapalenia gardła ważną rolę odgrywa wypoczynek i właściwe nawadnianie organizmu. Osoba chora powinna wypijać nawet do 3 litrów wody dziennie. Zaleca się, by chory przebywał w pomieszczeniach o dobrym poziomie nawilżenia oraz regularnie wietrzonych. Skutecznym domowym sposobem na zapalenie gardła picie dwa razy dziennie naparu z rumianku. Działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne wykazują płukanki z tymianku lub szałwii, które powinno się stosować 3-4 razy w ciągu doby. Równie skuteczną metodą jest płukanie gardła wodą z solą. Tego rodzaju środek przygotowuje się poprzez zalanie jednej łyżeczki soli szklanką wody. Napojem o właściwościach przeciwbakteryjnych i antywirusowych wspomagającym leczenie zapalenia gardła jest mleko z dodatkiem miodu i masła.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 5 = 7