Niestabilność stawu ramiennego – przyczyny

Niestabilność stawu ramiennego – przyczyny

Niestabilność stawu ramiennego wiąże się z bólem i często ograniczeniem ruchów ramienia w pewnych płaszczyznach. Jego przyczyny to: uraz, naturalna niestabilność stawów bądź powtarzanie pewnych ruchów w stawie ramiennym wymagających unoszenia rąk.

Niestabilność stawu ramiennego – najważniejsze informacje

Niestabilny staw ramienny jest związany z nawrotowymi zwichnięciami. Jego objaw to m.in. obawa przed wykonywaniem ruchów w pewnych płaszczyznach. Często jest ona związana z bólem. Co więcej, osoba cierpiąca na to schorzenie niekiedy nie ma możliwości wykonania niektórych ruchów. Ma wrażenie niestabilności stawu, odczuwa jego poluzowanie. Tym dolegliwościom może towarzyszyć wskakiwanie i wyskakiwanie ramienia do stawu związane z dźwiękiem przypominającym kliknięcie. Zdarza się nawet luźne zwisanie ramienia. Leczenie niestabilności stawu ramiennego często wymaga operacji. Po jej wykonaniu należy unieruchomić ramię za pomocą temblaka, np. takiego jak opatrunek Dessaulta. Zdjęcie ortezy to czas na rozpoczęcie wykonywania ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta. Ma ono na celu wzmocnienie więzadeł i przyspieszenie ich gojenia się. Zapobiega też bliznowaceniu więzadeł.

Zwichnięcie stawu ramiennego

Zwichnięcie stawu ramiennego jest jedną z przyczyn jego niestabilności. Może być spowodowane urazem bądź wypadkiem. Polega na tym, że głowa kości ramiennej przemieszcza się. Natomiast panewka stawowa oraz więzadła znajdujące się w przedniej części barku ulegają uszkodzeniu. Niekiedy dochodzi nawet do zerwania więzadła, zwanego uszkodzeniem typu Bankarta. Poważne zwichnięcie może prowadzić do kolejnych, nawrotowych zwichnięć, niestabilności barku lub utraty jego funkcji.

Niestabilność wielokierunkowa

Kolejną przyczyną niestabilności stawu ramiennego jest niestabilność wielokierunkowa. Nie jest ona związana z żadnym konkretnym urazem. Ramię bywa luźne lub ulega zwichnięciu w różnych kierunkach. Oznacza to, że głowa kości ramiennej przemieszcza się do dołu, od panewki, do przodu bądź do tyłu. Niektórzy pacjenci cierpiący na niestabilność wielokierunkową mogą mieć luźne stawy w całym ciele i cierpieć na zespół hipermobilności.

Powtarzalne nadwyrężanie stawu

Powtarzalne nadwyrężanie stawu jest następną możliwą przyczyną wywołującą niestabilność stawu ramiennego. Podobnie jak opisana powyżej niestabilność wielokierunkowa, nie jest związane z urazem. Niekiedy wiąże się z prawidłową budową i jest naturalne, kiedy indziej natomiast jest wynikiem powtarzania pewnych ruchów obejmującymi unoszenie rąk. Przyczyną niestabilności stawu ramiennego mogą być także nadmiernie luźne więzadła.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 − = 70