Jakie są skutki nadmiaru wody w organizmie?

Jakie są skutki nadmiaru wody w organizmie?

Nieprawidłowy tryb życia, w tym błędy żywieniowe, może przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Zwykle z powodu nieprawidłowych nawyków najszybciej cierpi nasza sylwetka. Objawia się to nadwagą i koniecznością zakupu ubrań.

Nadwaga i wydatki na nowe ubrania

 

Wzrost masy ciała czy obwodu w niektórych jego częściach (uporczywe obrzęki) nie musi jednak wynikać ze wzrostu zawartości tłuszczu (tkanki tłuszczowej). Niekiedy winę ponosi zbyt duża ilość wody. Najważniejszy płyn ustrojowy zamiast trafiać do nerek, tłoczy się w tkankach. Wycieka bowiem z naczyń krwionośnych do przestrzeni międzykomórkowej.

Na szczęście, skutki nadmiaru wody w organizmie można zwalczyć. Trzeba jednak zmienić dietę. W pierwszej kolejności musimy z niej wyrugować produkty gotowe, mocno przetworzone. Zawierają one sporo soli, sodu i konserwantów, które sprzyjają przepuszczaniu wody przez ściany komórek. Koniec również ze słodyczami i słonymi przekąskami.

Alkohol też musimy odstawić. Dlaczego? Etanol rozszerza naczynia krwionośne i sprzyja przedostawaniu się wody poza komórki – do tkanek. Poza tym napoje wyskokowe osłabiają wątrobę, która wytwarza białka odpowiedzialne za prawidłowe ciśnienie osmotyczne. Niedobór albumin, bo o nich mowa, prowadzi do obrzęków.

Opuchlizna spowodowana nadmiarem wody w organizmie często dotyka osoby mało ruchliwe, prowadzące siedzący tryb życia. Dzieje się tak, ponieważ niewystarczająca aktywność fizyczna spowalnia przepływ krwi i limfy. Prowadzi to również do gromadzenia się wody w macierzy międzykomórkowej.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

53 − = 43